-->
עמוד הבית > מאמרים וכתבות > השכרת דירות באיטליה

השכרת דירות באיטליה

מאת: נועה שובל

"לאן הולכים.. ?" השכרת דירות באיטליה

אחרי התלבטויות, ספקות וציפיות מסוימות, דרככם החדשה מופנית כרגע לארץ "המגף" ,להתחלה חדשה ומאתגרת של לימודים, עבודה או סתם בריחה. אבל איפה באמת מתחילים? לאן נוחתים? איפה תניחו את ראשכם בימים הראשונים והבאים אחריהם? איך מוצאים דירה ? ואיך תוכלו להיות בטוחים שמצאתם את הדבר הנכון? מה שואלים בפעם הראשונה שנכנסים לדירה? מה הם באמת המחירים? ועוד המון תהיות המרחשות במשך הזמן ובמהלך החיפושים. 

אתם עדיין בארץ… 

תהליך מציאת דירה כאמור, אינו מסתיים בעניין של יום יומיים ולכן ברוב המקרים מומלץ שתתחילו בחיפוש הראשוני עוד בהיותכם" בארץ הקודש", הכיצד:
אקורסי שפה: במידה ונרשמתם לאחד מקורסי לימודי השפה או כל קורס אחר באחת מערי איטליה תינתן לכם התחיבות מצד אותו מוסד, לדירה זמנית, לפחות במהלך הקורס, מה שנותן לכם שלב ראשוני של שקט, השתפשפות עם השפה, והכרות טובה יותר עם העיר. (לעיתים ניתן להעריך את השהייה לקביעות או עד מציאת דירה חדשה, תלוי בהסכם שהצלחתם לצור עם בעל הדירה).
במידה ולא נרשמתם לקורס שפה תוכלו להיעזר בכל זאת  בחלק מאותם מוסדות בבקשת סיוע למציאת דיור, אך חשוב לציין שכאן אין שום התחיבות מצד המוסד כלפיכם.
יתרונות: 
+ דירות לתקופה קצרה, תוכלו להבין מהו האזור המועדף עליכם בעיר וכיצד מתנהלים העניינים בצורה טובה יותר.
+ הדירות מאובזרות ומאפשרות לכם זמן התארגנות נוח.
+ הדירות מאכלסות לרוב סטודנטים ,כך שהאווירה שנוצרת היא לרוב נעימה ומאפשרת להכיר חברה חדשה. 
+ בית הספר אחראי לכך שהדירה תמצא במצב טוב ותכיל שולחן לימודים,ארון,מיטה ומטבח מאובזר.
חסרונות: 
– מחיר החדרים יחסית גבוה. 

*יש עוד עשרות אתרים בהם תוכלו למצוא מידע על מבחר קורסים בשרת החיפוש של גוגל.
ב. אתרי אינטרנט המיועדים לחיפושי דירות באיטליה.
יתרונות:
+ עדכון שוטף של המערכת.
+ מבחר גדול ומורחב של אפשרויות בכל רחבי איטליה
+ ישנם דירות ש bravi periodi מה שאומר, לתקופות קצרות, יתרון למי של מכיר את העיר.

 
חסרונות: 
– אין מפגש ישיר עם בעל הדירה ועם השותפים לפני סגירת החוזה.
– קשה להבין בטלפון מה מצב הדירה והאם זהו המקום שבו תרצו באמת להישאר.
– רוב בעלי הדירה דורשים חתימה לתקופה של מינימום שנה, מה שנקרא בעצם לקחת סיכון מכיוון שלא   ראיתם את הדירה לפני.
– רוב בעלי הדירה אינם מסכימים לסגור חוזה דרך הטלפון.  

ג. "קום והתהלך ב…" ,איטליה. בכל עיר, כמעט, שאליה מועדות פניכם הסיכוי להמצאם של סטודנטים ישראלים הוא גבוה ביותר והרבה סטודנטים שמחים לקחת חלק במשימה ולעזור "לעולים החדשים". 
או כמובן על ידי השיטה הישנה ביותר "מפה לאוזן": מכיר את… שמכיר…שמכיר…עד שתגיעו ליעד. 
דרך אחרת היא לפנות לקורסי איטלקית בארץ כגון, "קמפוס" או הסניף של השגרירות ולשאול עבור מספר טלפון של אחד התלמידים שלמד אצלם והמשיך לאיטליה.
יתרונות:
+ תמיד נעים לפגוש ישראלים בארץ רחוקה.
+ לסטודנטים ברוב המקרים יש מידע עכשווי לגבי דירות המתחלפות לעיתים ביניהם או שבדיוק מתפנות    (ישראלים מעדיפים להשאיר דירות בחיקנו).
+ אולי יתמזל מזלכם ויציעו לארח אתכם לימים הראשונים.. 
חסרונות: 
– כמעט ואין !!! רק "להיזהר מנחשים", אבל אנחנו רגילים לזה. 

 אתם באיטליה: 

עכשיו כבר הזמן קצוב, כביכול ,אתם כבר פחות או יותר יודעים מה אתם מחפשים ואיפה , מה שמצמצם את האפשרויות…. 
אז מה קודם כל חשוב לשאול לפני שתחליטו לטרטר את עצמכם באוטובוס, מטרו, אופניים או כל כלי תחבורה אחר…
אזור: כדאי שתמיד תחזיקו מפה בכיס, כלי מספר אחד לקיומנו, מי יודע איזו הצעה "תיפול" עלינו? 
תתמקדו על אזור 1,2 או אפילו 3 אשר ילוו במספר שיקולים כמובן: קרבה לאוניברסיטה, קרבה למקום עבודה, למרכז, לקהילה היהודית, אזור בילויים וכו'.. כל אחד מאותם גורמים חשובים לכם לבחירת האזור החדש,  אנחנו מחפשים בית!!! 

מחיר: תקצו לעצמכם תקציב חודשי מסוים, אשר יכלול בתוכו את מחיר שכר הדירה ,ובכך תצמצמו לעצמכם את מספר הדירות האפשריות, כמובן שאם המחיר הוא על הגבול עדיין שווה לבדוק, לעיתים מחירי הדירות ניתנות למיקוח, במיוחד אם תמצא חן בעיני בעל הבית…. צריך תמיד לקחת בחשבון שחתימה על חוזה היא לטווח ארוך וחשוב שנוכל לעמוד במחיר זה.
                                                                        
תחבורה: חשוב מאוד לשים לב כבר על גבי המפה את דרכי הגישה לאזור בשל העובדה שאנחנו נכנסים כעת למצב שגרה חדש ובו לרובנו אין אוטו… והתחבורה תשמש אותנו יום ולילה. 

בירורים: קודם כל,כמובן, נגדיר לעצמנו מה אנחנו מחפשים? חדר זוגי, חדר יחיד, דירת חדר או דירה עם סלון וכו….. ומכאן כדאי לברר כבר בשיחת הטלפון למה "מתכוון המשורר", כי הדברים הם לא תמיד כפי 
, מה שבעברית פשוטה נשמע כדירת 3 חדרים יכולה להתגלות כ 2 חדרים trelocali שהם כתובים. 
עם מרחב פתוח שנחשב כסלון,לדוגמא.
למען האמת גם אחרי אותם בירורים אל תתפלאו אם לא תמצאו את מבוקשכם בעודכם מגיעים לדירה, לפעמים ההגדרות שלנו ושל האיטלקים לא ממש תואמות… (לאחד מחברנו הציעו דירה שבה הקירות הם בעצם סוג של הפרדה על ידי מספר רהיטים…אז נא להיות מוכנים לכל).
ריהוט: כדאי לעשות חישוב כלכלי ולהבין האם יש באפשרותכם להיכנס לדירה ריקה, לברר מה הכוונה בריקה…כפי שכבר הסברנו ההגדרות כאן הם מאוד גמישות. 
אם מדובר בחדר, רצוי לברר האם יש מיטה, ארון ושולחן כתיבה ובכלל מה כן יש בדירה מפני שלפעמים דירה ריקה יכולה להימצא ללא שירותים, ללא כיור וגם ללא מטבח. שווה לברר!!! 

 טוב, מתחילים בחיפושים.. 

ציוד דרוש: מפה. פנקס. עט. כובע. מים. כסף.כרטיס יומי לתחבורה הציבורית, כרטיס חיוג לטלפון ציבורי בייחוד לשיחות בתוך העיר ופלאפון, שעדיף ותרכשו כבר בשלב זה בכדי שיוכלו לחזור אליכם עם תשובות חיוביות או שליליות, לחיוג מספרי טלפון ניידים ובכלל לנוחות של הטכנולוגיה כיום….
להתקשר מכל נקודה שבה תמצאו לנכון. 

היכן תמצאו מודעות רלוונטיות:
א. מודעות: ברחבי העיר מפזרים מדי יום ביומו מודעות חדשות שיציעו לכם דירות או חדרים. תוכלו למצוא אותם תוך כדי סיבוב בעיר, עדיף כמובן סיבוב באזור שבחרתם כמועדף עליכם, או נקודות מרכזיות יותר שהן בדרך כלל בסביבת כל אוניברסיטה ואף במקום מוגדר בשטח האוניברסיטה, מה גם ששווה לשאול את אחד הסטודנטים שנמצא באזור.  
המודעות שעליהן תמצאו מספרי טלפון לתלישה ויצוין שם פרטי (כמו אלו שהכנו בגיל 14 לחיפוש בייבי סיטר, טוב לפחות חלקנו), בכל מקרה , אותן מודעות ייפנו אתכם לגורמים פרטיים.
אך לעומת זאת אותן מודעות שתמצאו בוודאי תלויות בכניסות הבתים יהיו שייכות ברוב המקרים למשרדי תיווך למיניהם, שזהו סיפור אחר לגמרי שנפרט בהמשך, תוכלו לזהות זאת או ע"י שם החברה שיופיע בתחתית המודעה ומסגנון המודעה. 
ב. אינטרנט: שווה לפנות שעה או שעתיים מדי יום, במהלך חיפוש הדירה, לבדיקת נתונים באינטרנט מאחד האתרים המצוינים כבר בדף השני במאמר זה. האתרים הללו מאוד פעילים ופופלרים באיטליה לאור העובדה ששוק הדירות נעשה מאוד מבוקש ויקר. יש לשים לב שאם מחפשים דירה, בייחוד בחודשי ספטמבר, אוקטובר, לא רק שהמחירים יקפצו בכמה עשרות אלא שגם כמות ההצעות תגדל בכמה וכמה דרגות והאתרים יתעדכנו בתדירות אף יותר גבוהה מהרגיל.
ג. קהילה יהודית: טוב אז גם אנחנו נוטלים כרגע חלק מאותו מושג "יהודים בגולה" וגם אם בהתחלה הביטוי הזה לא יראה לכם, יכול להיות שעם הזמן הדבר עומד להשתנות. כשרחוקים מבינים לפעמים כמה חשוב להיות קרובים או כמו ש"שוטי הנבואה" מגדירים: "כל אחד וכל אחת בכל לשון ומדינה, נפרדים בשם הדת ונפגשים באמונה". אז לא להתבייש, הקהילה היהודית ברוב המקרים תשמח לעזור לכם במציאת דירה או בכל עזרה אחרת שתזדקקו לה.
                                                                       -4- 

עם זאת סביר להניח שהדירות שיגיעו אליכם דרך הקהילה יהיו גם בסביבתם, וכדאי לפעמים אף לבדוק אפשרות זאת כאופציה שיש עמה יתרונות לא מעטים בייחוד של עבודה ועזרה, במיוחד למי שמקפיד על אכילת כשר.
: עיתון יומי המפרסם מודעות למכירת יד שנייה ודירות להשכרה. את העיתון ניתן secondamanoד. 
למצוא בכל "אדיקולה", שאלו הם דוכנים קטנים המיועדים בעיקר למכירת עיתונים וכרטיסי חיוג למיניהם. את העיתון מומלץ לקנות כמה שיותר מוקדם בבוקר בייחוד בתקופות שבהם קשה למצוא דירה 
מפני שתופתעו לגלות שטלפונים שיעשו בשעות אחה"צ יזכו לאחוז גבוה יותר של תשובות שליליות והדירה או החדר כבר הושכרו. כאמור תוכלו למצוא מידע גם באתר האינטרנט של עיתון זה שמצוין  בעמוד השני של מאמר זה.
ה. סוכנות: אל הסוכנות נוהרים לרוב כל אותם מיואשים, אשר נקעה נפשם מחיפוש דירה או כל אותם אנשים שהחליטו לחפש דירה ולא חדר והבחינו שזאת משימה קשה כפליים.
כמובן שישנם גם יתרונות רבים בפנייה אל סוכנות למרות שללא ספק העלות ההתחלתית לפחות תעלה בכמה וכמה אחוזים ממציאת דירה בעזרת שאר הגורמים המוזכרים. 
סוכנות קודם כל ממקדת אותך עפ"י האזור שהצגת, עפ"י הסכום המקסימאלי שקבעת ועפ"י בקשתך לדירה מרוהטת או ריקה.
חשוב לציין,קודם כל ע"מ שתהיו מוכנים מראש לשיטת העבודה של העם האיטלקי ובכדי לא להיות מופתעים..תדעו שאיטלקים עובדים לפי קצב הזמן שלהם מה שאומר :
1.אין להפריע בשעות ארוחת הצהרים שתעשה בסביבות 12:30 עד 15:00!!! ( כלל מאוד חשוב!!)
2. לא תמיד יציעו לכם אפילו לשבת על הכסא, כי אתה  רק הלקוח. אז לא לקחת ללב.
3. כן, מזגן זה פרט נדיר!!! אז להכין ממחטות, אתם נכנסים לאקווריום סגור.
איך מוצאים סוכנות- הדרך הטובה ביותר היא סיבוב רגלי באזור הנבחר מפני שברוב המקרים הסוכנויות יכללו מידע על אזור המצאם ומפני שיש מספר רב ביותר של סוכנויות פרטיות ויהיה קשה להתמקד בהם בצורה ממוקדת דרך האינטרנט.
כיצד נפנה אל הסוכן- חשוב מאוד להראות רציניים מאוד לגבי העניין מכיוון שמדובר בסכומים גבוהים מאוד והסוכן ירצה לבדוק את רמת רצינותכם ויותר מזה את רמת הפתטיות שלך. סוכנים רבים משתמשים בשיטת חברות מסוימת שגורמת לכם להרגיש מאוד בטוח בקרבם ולגבי הדירה במידה והיא מוצאת חן בעיניכם.לכן, מומלץ לשמור על אדישות מסוימת גם אם הדירה קסמה לכם בין רגע.
הצעת חוזה- לאחר שהסוכן הראה לכם את דירת "חלומותיכם" ולאחר התייעצות של יום יומיים עם מכרים, החלטתם שזה זה. קבעתם פגישה עם הסוכנות לבקשת הצעה. בפגישה זאת בעלי הדירה לא יהיו נוכחים, אתם מול הסוכן בלבד. יוצג לכם מסמך אשר בו תצהירו את הסכום הכללי השנתי שהחלטתם כראוי, ויתבקש מכם להשאיר דמי ערבות שברוב המקרים יעמדו על סכום של כ 500 יורו. הצעת החוזה מופנית ע"י הסוכן לבעלת הדירה לשיקולה. במידה ובעלת הדירה החליטה שההצעה אינה נראית לרוחה ניתן לפרוש ולקבל בחזרה את דמי הערבות שהשארתם ולהמשיך במשימה, או להגיש "ערעור" ובו מועלה הסכום הנקוב לשיקול בעלת הדירה. במידה ובעלת הדירה מסכימה, דמי הערבות יכללו כחלק מהתשלום לסוכנות. 
*חשוב לציין שבמידה ובעלת הדירה הסכימה להצעה ואתם החלטתם לפרוש, דמי הערבות יישארו לעד בידי הסוכן. 
חוזה דירה- בשעה טובה הגעתם לרגע המיוחל, יום חתימת החוזה, לא לשכוח להביא מסמכים חשובים והכי חשוב, כסף הרבה כסף….  
מה בחוזה- חשוב לבדוק מה כולל החוזה לפני שתחתמו על כל פרט ופרט. טיפים לבדיקה:
א. ריהוט- אם קיבלתם את הדירה מרוהטת מה מתוך הריהוט נכלל 
    בחוזה.
ב. תוקף- תוקף החוזה, כל כמה שנים בעלת הדירה יכולה לעלות את 
    המחיר.(רצוי לא פחות מ 4 שנים).
ג. צבע- חשוב לוודא האם הדירה נצבעה לפני כניסתכם. אם כן תצטרכו 
    להחזיר אותה באותו המצב.
ד. פרטים נוספים- פרטים רלוונטיים שסגרתם עם בעלת הדירה חשוב 
    שיוספו בחוזה עצמו.כגון מה יקרה במקרה של תקלה באחד ממכשירי 
    הבית.
אפרטיב- יש דירה חדשה, סיבה למסיבה להזמין את כולם לחנוכת בית.
"מזל טוב" , תתחדשו, יש לכם דירה..
 

טיפים לבירור מידע ראשוני בדירה 

טלפנתם, קבעתם, בדקתם, האזור מתאים לכם, התנאים נשמעים לכם, קבעתם פגישה, שאליה כמובן רצוי לדייק מפני שיש עוד עשרות כמוכם בדרך. "השכנים נאים בעינייך…?".החדר\דירה מוארת? השותפים נראים כיצורים מהמאה הנוכחית? יש מרחב בעיניכם? המטבח מכיל יותר מ 2 אנשים במצב עמידה (לא לצחוק,זאת אמת, היו וישנם מקרים), אז מה שואלים:
וועד בית: ברוב המקרים ייגבה מכם מחיר ועד בית, חשוב לברר אם מחיר החדר\דירה כולל זאת. 
חימום: האם החימום הוא מרכזי, כלומר, כבר כלול במחיר וועד הבית או חימום אוטונומי, מה שיעלה את עלות החשבון בתקופת החורף.
דוד חימום: רצוי לברר האם הדוד הוא חשמלי, מה שיעלה את עלויות החשבון, או מופעל ע"י גז, מה שמאוד משתלם וחסכוני.
חוזה: האם בכניסה לדירה תצטרכו לחתום על חוזה או שמא החוזה נחתם כבר ע"י שאר השותפים ואתם כפופים תחתם.
ערבות: ברוב המקרים יידרשו מכם  מקדמה על סך 3 חודשי השכרה בכדי להיות בטוחים שתעמדו בחוזה ובמצב של עזיבה תצטרכו להודיעו לפחות 3 חודשים מראש.  

מילון מושגים חשוב:
Affitare להשכיר
Alloggio מגורים
Agenzia סוכנות
Scaldaacqua דוד חימום
Stanza singola חדר יחיד
Stanza doppia חדר זוגי 
Caparra מקדמה  
Contratto חוזה 
 
        

כן אז לפעמים תמצאו ברגע הראשון ולפעמים זה לוקח זמן, ככה זה עם כל דבר בחיים אבל לא צריך להתפשר ובטח לא לדאוג יתר על המידה, המשימה היא אומנם לא קלה אבל "הכל מסתדר לטובה", אז לא לפתח ציפיות לתשובה חיובית מכל דירה ולא להתאכזב שאומרים לא כי זה רק יוביל אותך להכרות טובה יותר של העיר ויובילכם בדרך אל הפינה שלכם. 

 
                                                                                 בהצלחה!!!

השאירו פרטים והיועצים המומחים של קמפוס יחזרו אליכם בהקדם

  
  צרו קשר ותתחילו לתכנן את החלום
  צרו קשר ותתחילו לתכנן את החלום
  מעדיפים בטלפון?
  חייגו לתיאום פגישה.
  03-5354449
  או כתבו לנו (הודעות טקסט בלבד):
  צרו קשר
  משרדי קמפוס פתוחים בין השעות 09:00 ל 18:00
  נווטו אלינו בוויז
  דרכי הגעה נוספות
  לקבלת מידע חינם מיועץ קמפוס לימודים מלאו את הטופס.
  שדות המסומנים בכוכבים הינם שדות חובה.