-->

לימודי גרמנית בגרמניה | אבי פלטשר

ברלין היא עיר מקסימה עם מנעד תרבותי עצום, שיכול לספק כל אדם בכל גיל, עם כל טעם תרבותי כמעט שקיים.

השילוב של יוקר המחיה הנמוך יחסית, מרחב האפשרויות העצום, היופי של העיר וההיסטוריה שלה גורמים ללימודים בה והשהות בה להיות מהנים במיוחד.

אז איך מסתדרים בברלין?

  1. לימודים – קיימות מספר רמות או שכבות של בתי ספר ללימוד השפה. ניתן ללמוד ב-VHS (המקבילה הגרמנית לרשת המתנ"סים הלאומית) ב-180 יורו לחודש וניתן גם ללמוד במכון גתה, בסכומים שמתקרבים ל-1000 יורו. מחיר בית הספר מושפע למשל מאיכות המורים, כמות התלמידים בכיתה ממוצעת, כמות השעות שמושקעת בתכנון השיעורים מחוץ לשעות הפרונטליות ובמתקן עצמו. ניתן להגיד, כאמירה כללית, שככל שהמחיר גבוה יותר, הסיכויים לקבל מורה מוצלח וכיתה קטנה הם גבוהים יותר. המשמעות היא שכמובן אפשר ללמוד בכיתה מעולה בבית ספר זול, ולהתאכזב מהרמה בבית ספר יקר. המחיר אינו מהווה מדד מדויק, אבל מאפשר לקבל מושג על רמת בית הספר

.

GLS נחשב לבית ספר עם עלות גבוהה מהממוצע אך עם תמורה מלאה לכסף. הלימודים כוללים שעות לימוד מרווחות יותר (המאפשרות גלישה לתוך ההפסקה ובכך מספקות לתלמיד יותר שעות לימוד פרונטליות), יחס אישי מהמורים, סמינר אחד לפחות בשבוע ברמה אקדמית (שמשמעו, בעצם, עוד חצי יום לימודים בשבוע), סרט בגרמנית שמוצג בבית הספר וכולל ניתוח ודיון של העלילה, ועוד פעילויות רבות שמאורגנות ע"י בית הספר אחר הצהריים. רוב התלמידים נשארים בבית הספר הרבה מעבר לשעות הלימודים המוגדרות, ומקבלים לרוב הרבה מעבר ל-3 שעות לימוד פרונטליות ביום. לסיכום, אפשר להגיד שמי שמעוניין להגיע לגרמניה כדי ללמוד את השפה ולהנות ממנה, ולא רק כדי לעבור מבחן – יהנה בבית הספר וימצא בדיוק את מה שהוא מחפש.

  1. תחבורה – העיר מרושתת ב-4 מערכות תחבורה ראשיות : הרכבת העילית, התחתית, החשמלית ומערכת האוטובוסים. הרשתות מתואמות אחת עם השניה, ומאפשרות להגיע מכל מקום לכל מקום במהלך כל שעות היממה (למען הסר ספק – גם בשעות הקטנות של הלילה) באופן מהיר, יעיל ונוח. כרטיס חודשי חופשי עולה 74 יורו ומאפשר תנועה חופשית בין כל הרשתות.

 

  1. מגורים – ניתן למצוא דירות שונות מסוגים שונים בברלין, עם חתך מחירים מאוד מאוד רחב. אפשר להגיד שמחיר של חדר ב-WG (דירה משותפת עם שותפים) יכול לנוע בין 250 ל-450 יורו, תלוי באיזור, מספר השותפים, רמת הגימור של הדירה, קרבה לתחבורה ציבורית ועוד. דירה ללא שותפים יכולה לנוע בין 400 ל-550 יורו, בהתאם.

תהליך חיפוש הדירה מורכב (לרוב) משוטטות באתרי WG מרכזיים, הזמינים גם בגרמנית וגם באנגלית, או דרך פורומים ישראליים המעדכנים על דירות שמתפנות. עם זאת, ברוב המקרים הדירות בפורום הישראלי מתפנות לתקופות קצרות יחסית של שבועות בודדים, ומי שמעוניין בשהות לטווח ארוך יותר – מומלץ לו לחפש באתרים המרכזיים.

לפני תחילת סמסטרים (ינואר-אפריל וספטמבר-אוקטובר) יש כמות גדולה של אנשים שמחפשים דירות, ולכן מי שמעוניין לשכור דירה לטווח ארוך צריך להקדיש לנושא שבועיים לפחות, אם לא יותר. הכינו את עצמכם – זה מסע לעיתים מתיש אך בסופו מוצאים דירה טובה עם חברים חדשים, שאיתם תוכלו לתרגל את הגרמנית שלכם.

כדי למצוא מקום לגור בו כשמגיעים, אפשר לשכור חדר בהוסטל בכמה עשרות יורו בודדים ביום, או לחלופין לשכור לשבוע עד חודש חדר במגורים של GLS. המגורים ברמה גבוהה מאוד, אך המחיר שלהם אינו פרופורציונאלי, וכל מי שמחפש מגורים לתקופה ארוכה מכמה שבועות – מומלץ לו לחפש דירה באופן עצמאי.

 

  1. תרבות, בילויים וכו′ – אתם מוזמנים לגלות בעצמכם… חבל לבזבז על זה דיו. צאו החוצה (עם מעיל), כנסו לרכבת התחתית, ופחות או יותר בכל מקום שתנחתו בו תמצאו משהו מעניין לעשות. בהצלחה!

מי שמעוניין לקבל פרספקטיבה נוספת יכול לפנות למקורות נוספים :

  1. בפברואר 2012 התפרסמה כתבה ב-Ynet, שנותנת מידע חלקי על המגורים בעיר, אך לא מלא ולא תמיד מדויק. לישראלים רבים שמתגוררים בברלין יש לא מעט השגות על הכתבה, אבל היא נותנת זווית קרובה (אך שונה) על המגורים בעיר. – https://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-4183746,00.html
  2. פורום "ישראלים בברלין" בפייסבוק הוא פורום חי, שמסייע לחבריו כמעט בכל סוגיה, החל מהתמודדות מול מערכת הבירוקרטיה המקומית (זה לא נורא כמו שזה נשמע) ועד למציאת דירה. – https://www.facebook.com/groups/135888136157/

כאמור, מומלץ לקרוא קצת בכל אחד מהמקורות הללו ולקבל מושג יותר טוב על המגורים בעיר, שהרי לכל אחד יש זווית הסתכלות קצת שונה 🙂 בסופו של דבר, דבר אחד מובטח – אתם תהנו כאן ותחוו חוויה מדהימה.

 

שיהיה בהצלחה!


צרו קשר ותתחילו לתכנן את החלום
צרו קשר ותתחילו לתכנן את החלום
מעדיפים בטלפון?
חייגו לתיאום פגישה.
03-5354449
או כתבו לנו (הודעות טקסט בלבד):
צרו קשר
משרדי קמפוס פתוחים בין השעות 09:00 ל 18:00
נווטו אלינו בוויז
דרכי הגעה נוספות
לקבלת מידע חינם מיועץ קמפוס לימודים מלאו את הטופס.
שדות המסומנים בכוכבים הינם שדות חובה.