צרו קשר ותתחילו לתכנן את החלום
צרו קשר ותתחילו לתכנן את החלום
מעדיפים בטלפון?
חייגו לתיאום פגישה.
03-5354449
או כתבו לנו (הודעות טקסט בלבד):
צרו קשר
משרדי קמפוס פתוחים בין השעות 09:00 ל 18:00
נווטו אלינו בוויז
דרכי הגעה נוספות
לקבלת מידע חינם מיועץ קמפוס לימודים מלאו את הטופס.
שדות המסומנים בכוכבים הינם שדות חובה.
עמוד הבית > מאמרים וכתבות > טיפים חשובים למציאת דירה בגרמניה

טיפים חשובים למציאת דירה בגרמניה

נכתב על ידי ניסן עוז, גרמניה, יולי 2019

חיפוש דירה

ישנם אתרים רבים לחיפושי דירות, אתר מרכזי לחיפוש דירות שותפים (ולעתים גם דירות שלמות) הינו WG Gesucht ואתר מרכזי נוסף לדירות רגילות הינו immobilienscout24

סוכני נדל״ן (מתווכים)

סוכני נדל״ן הינה דרך מאוד מקובלת בגרמניה לחיפוש דירות, על פי חוק משכיר הנכס (בעל הדירה) אמור לשלם את שכר התיווך אך כמובן שבפועל לעתים נאלצים לשלם הדיירים הנכנסים לדירה, כמובן שדבר זה מתבצע בניגוד לחוק ואיני ממליץ להסכים לכך.

בדירות שלמות נהוג לשכיר את הדירה ללא מטבח ולכן אני ממליץ מאוד לסטודנטים ישראלים, לפחות בתקופה הראשונית, להשכיר דירה עם שותפים שכן בדרך כלל דירות שהשותפים כבר מתגוררים בנכס מכילות גם מטבח בתוכן.

איך להימנע מנוכלים

הדבר נפוץ מאוד בגרמניה, ולכן כמה כללים שחשוב לשים לב אליהם;

  • הראשון הוא לא לבצע שום עסקה דרך האינטרנט ולא להעביר כסף לפני שהחוזה חתום. לא משנים הסיפורים שיספרו לכם כמו לדוגמא שהם בחופשה והם מחפשים לסאבלט את הדירה או שהם עוד שבוע חוזרים לגרמניה (ועוקצים מתוחכמים יודעים לספר סיפורים טובים) אסור להסכים לכך.
  • השני לוודא כי המתווך או חברת ניהול הנכס היא חברה מוכרת ורצינית, כדאי מאוד לחפש בגוגל את המתווך וגם את חברת הניהול ולוודא כי הם אכן קיימים שכן עוקץ מאוד נפוץ בגרמניה הוא שנוכלים שוכרים דירות ב- Airbnb למשך תקופה של כחודש, במהלך החודש בו הם נמצאים בדירה הם מציגים עצמם כבעלי הנכס ומשכירים אותו לדיירים פוטנציאלים וגובים תשלומי מקדמות מכמה וכמה דיירים ולאחר כחודש נעלמים עם הכסף.

המלצות

  • תמיד ליצור קשר עם בעל הדירה בכתב, אימיילים או טלפונים או כל הסכמה בעל פה לא תופסת בבית משפט ולכן ניתן להתעלם ממנה לחלוטין.

אגודות דיירים בגרמניה

ישנן אגודות דיירים המאפשרות להצטרף אליהם בתשלום שנתי של כ- 50 יורו (משתנה בין אגודה לאגודה, לרוב מחיר סמלי), אגודות אלו מאפשרות לקבל ייעוץ חינם מעורך דין מומחה לתחום ה- mietrecht ולעתים הגנה משפטית מסוימת.

בעיות דחופות כמו חימום, נזילת מים וכדומה

על בעל הדירה לתקן את הבעיה בצורה מיידית (על פי חוק) לכן יש לפנות לבעל הדירה באופן מיידי. כיוון שלרוב מדובר בחברות ניהול נכסים והן מורגלות בנושא הדבר מטופל באופן די מיידי בדרך כלל.

במקרים בהם בעל הדירה איננו מגיב או מתעלם מפניות הדיירים, הדייר זכאי לתקן את התקלה על חשבונו ולקזז את עלויות התיקון מהתשלום ה״קר״ של שכר הדירה, הייתי ממליץ להתייעץ עם עורך דין דרך האגודות שהזכרתי בסעיף 6 לפני הטיפול בתקלה.

Anmeldung – אנמלדונג

הוא הרישום של הדייר כדייר בעירייה. ללא אנמלדונג לא ניתן לנהל חיים בגרמניה כלל כיוון שכל דבר מותנה ברישום, פתיחת חשבון בנק, קניית סים קארד לטלפון ועוד שירותים רבים דורשים אנמלדונג.

הרכב השכירות

הרכב השכירות בגרמניה מורכב מכמה תשלומים, התשלום העיקרי הינו התשלום ה״קר״ Kalt והוא התשלום שבעל בדירה מקבל. אליו מתווספים עלויות החימום – Heizungkosten ועלויות חברת ניהול הנכס – Betribskosten.

עלויות החימום ועלויות חברת ניהול הנכס ביחד נקראים לעתים Nebenkosten ולרוב מסתכמים בתוספת של 15%-25% (אחוזים) מעלויות ה- kalt. כל התשלומים יחד (כולל הכל) נקראים תשלום ״חם״ או Warm.

לרוב התשלום Warm כולל גם תשלום מים ולעתים גם חשמל. כמובן שמדובר בתשלומי חשמל ומים תלויי שימוש, בסוף כל שנה קלנדרית נעשה התחשבנות כנגד השימוש ויידרש תשלום נוסף אם נעשה שימוש מעבר למה שחושב בתחילת השנה.

ביטוח הדירה

ביטוח הדירה הינו ביטוח נפוץ בגרמניה, לרוב כדייר לא מקובל לשלם את הביטוח והוא כלול ב- Nebenkosten. כמובן שנזקים מסוגים שונים כגון – פציעות בתוך הדירה או פגיעה ברצפה / פרקט או פגיעה באחד מהריהוט בדירה אינם כלולים בביטוח הדירה וכנגד נזקים אלו ישנם ביטוחים נוספים שהם באחריות הדייר, אחד מהם הוא ״ביטוח צד ג׳״ כנגד כל נזק שהמבוטח גורם לצד שלישי. עלויות ממוצעות הן כ- 20-30 יורו לחודש.

אורך רוח

נושא המגורים בגרמניה יכול להיות מייגע ומייאש, לעתים ישנם יותר מ- 50 דיירים המתמודדים על כל דירה כיוון שהביקוש גדול בהרבה מן ההיצע, לכן אני ממליץ לקחת את הדברים בסבלנות ובפרופורציות הנכונות. בנוסף, אם ניתן להתפשר מעט בנושאים של מיקום הדירה ולשכור במקום פחות מבוקש, הדבר יכול להקל במעט על מציאת דירה.

השאירו פרטים והיועצים המומחים של קמפוס יחזרו אליכם בהקדם

[anr_nocaptcha g-recaptcha-response]