-->
עמוד הבית > מאמרים וכתבות > לימודי אנגלית למבוגרים: מדריך מקיף לכל האופציות

לימודי אנגלית למבוגרים: מדריך מקיף לכל האופציות

לימודי אנגלית למבוגרים

עבור רבים מאיתנו, המסע של לימוד האנגלית החל בבית הספר ונשאר שם – מה שלמדנו, למדנו, והרבה שכחנו מאז בשל חוסר תרגול. רבים מאיתנו פיתחו חשש מהשימוש באנגלית בשל הקשיים שחווינו בתחום זה בבית הספר, ולכן נמנעו עוד יותר מאחרים מתרגול השפה בהזדמנויות שונות. עם זאת, מבוגרים רבים אינם משלימים היום עם הקושי שהם חווים באנגלית והולכת ומתחזקת המגמה של לימודי אנגלית למבוגרים. אנשים בוגרים – אלה שכבר מזמן השאירו את ימי בית הספר שלהם מאחור – מבקשים ללמוד אנגלית מאפס או לשכלל את כישוריהם הקיימים.

מדוע הופיע הזינוק הזה בהתעניינות בקרב האוכלוסייה הבוגרת? הסיבות לכך רבות: הפיתוי של הזדמנויות עבודה גלובליות, רילוקיישן ועשיית עסקים בשווקים חדשים או באינטרנט, הצורך לתקשר בזמן ביקורים בחו"ל, ועוד ועוד. בעולמנו הגלובלי, היכולת לתקשר ביעילות מעבר לגבולות ישראל היא לא רק מותרות – היא הכרח. השפה האנגלית התפתחה במאה השנים האחרונות ככלי מרכזי לגישור על פני פערים שפתיים, תרבותיים, מקצועיים וחברתיים. אנגלית טובה יכולה לפתוח לנו דלתות באינספור דרכים, בין אם מדובר על לסגור עסקה בינלאומית, לטייל ולגלות עולם, להשתמש במחשב ובאינטרנט, ללמוד או ליצור קשרים חברתיים חדשים.

עם זאת, כפי שיעיד כל לומד מבוגר, השגת שליטה בשפה חדשה אינה פשוטה למי שלא למד מזה שנים רבות. האתגר עלול להרתיע, במיוחד כאשר מתמודדים עם מחויבויות אחרות כמו עבודה, משפחה וחיי חברה. אבל מה אם היתה דרך לא רק ללמוד אנגלית, אלא ממש לחיות את השפה? להטמיע את עצמכם כל כך עמוק בשפה שהיא הופכת לחלק מחיי היומיום שלכם?

ברוכים הבאים לעולם לימודי האנגלית בחו"ל – חוויה משנה-חיים שמבטיחה לא רק רכישת שפה, אלא גם התפתחות תרבותית, צמיחה אישית ואוצר בלום של חוויות חדשות. אם אי פעם השתעשעתם ברעיון לטוס למדינה דוברת אנגלית כדי לחדד את כישורי השפה שלכם, או אם אתם פשוט סקרנים לדעת מה כרוך במסע כזה, המשיכו לקרוא. יכול להיות שהמאמר שלנו יענה על כל שאלותיכם ויעזור לכם בהתלבטות.

מדוע מבוגרים בוחרים ללמוד אנגלית

מדוע שאדם המבוסס היטב בחייו ובקריירה שלו, או אולי כבר בפנסיה, יבחר לצאת למסע המאתגר של לימוד אנגלית בשלב זה בחייו? התשובה היא שהחיים שלנו הולכים ומתארכים, והאפשרויות שלנו הולכות וגדלות. לכן רבים ממשיכים לפתח את עצמם, לפתוח אפשרויות חדשות ולהציב לעצמם אתגרים חדשים גם בגילאים בוגרים יותר, ואינם מסתפקים עוד במה שלמדו אי אז בבית הספר. כאמור, השפה האנגלית משרתת אותנו במגוון תחומים בחיינו. הנה פירוט של כמה מן התחומים העיקריים:

קידום מקצועי

בעולם של היום, עסקים אינם מוגבלים רק לשווקים מקומיים, אלא מתרחבים לשווקים בינלאומיים ומקוונים. השפה האנגלית, השפה השלטת בתחום העסקים הבינלאומיים, היא המפתח להשגת הזדמנויות גלובליות כגון השתתפות בכנסים בינלאומיים, קשר עם לקוחות מיבשות שונות, גישה למגוון רחב יותר של מחקר וספרות מקצועית, ועוד. שליטה טובה באנגלית יכולה להעלות באופן משמעותי את מעמדו המקצועי של האדם.

העשרה אישית וטיולים

בשל יוקר המחייה בישראל, חופשות בחו"ל הפכו לבחירה המועדפת על ישראלים רבים, והם מטיילים היום בעולם יותר מאי פעם בעבר. השפה האנגלית מציעה שער לחוויות עשירות ומגוונות יותר בעולם. היא מאפשרת להבין מה קורה סביבכם, להיות ערים לניואנסים של השפה ולתקשר עם אנשים שאתם פוגשים במשך החופשה. אנגלית טובה יכולה לעשות את ההבדל בין רפרוף על פני השטח של התרבות בה אתם מבקרים לבין צלילה עמוקה, בין להיות סתם תייר לבין האפשרות להרגיש אזרח גלובלי מעורב.

גישור על פני פערים תרבותיים

עבור ישראלים, לימוד אנגלית אינו קשור רק לאוצר מילים ודקדוק; מדובר גם בהבנת תפיסות עולם מגוונות, קריאת תיגר על סטריאוטיפים ובניית גשרים של הבנה. מדובר באפשרות לחוות אירועים והתרחשויות מנקודת מבט גלובלית, הבנת הניואנסים של היחסים הבינלאומיים וקיום דיאלוגים משמעותיים חוצי גבולות. לא מדובר רק בשליטה בשפה; מדובר בהרחבת אופקים, אישיים ומקצועיים כאחד.

קשיים ספציפיים של לימודי אנגלית למבוגרים

נכון, ללמוד שפה זרה בגיל מבוגר יותר זה לא קל, אך כל המחקרים מראים שזה בהחלט אפשרי, כאשר עושים זאת נכון. כדאי להתייחס לעניין כאל הרפתקה. זה מרגש, מעשיר, ולפעמים מלא באתגרים בלתי צפויים. וגם לכם מגיעה סופסוף הרפתקה משלכם, לא?

אחד הקשיים העיקריים בהם אתם עלולים להיתקל הוא ההתגברות על הרגלי שפה מושרשים. כולנו רגילים מאד לקצב של העברית, למבני המשפט הייחודיים שלה ולדקדוק שלה. שפת האם שלנו משפיעה עמוקות על האופן שבו אנו תופסים ומעבדים שפות חדשות. עבור מבוגרים, שנים של הרגלים לשוניים יכולים לפעמים לשמש כמחסומים, היכולים לבוא לידי ביטוי במבטא חזק, קושי לתפוס צלילים מסוימים באנגלית, או אתגרים בהבנת ביטויים אידיומטיים שאין להם מקבילות ישירות בעברית. זכרו, כל לומד שפה, ללא קשר לרקע שלו, מתמודד עם ניואנסים אלה. זה חלק טבעי מהתהליך. עם תרגול עקבי וחשיפה, ניתן להתגבר על כל הקשיים ולהשיג שליטה מצויינת בשפה.

החיים הבוגרים הם לעתים קרובות אקט של ג'אגלינג – איזון בין עבודה, משפחה, מחויבויות חברתיות וזמן לפנאי אישי. מציאת שעות ייעודיות לתרגול ולימוד אנגלית יכולה להיראות מרתיעה. היופי בתוכניות למידת שפה בחו"ל הוא שהן משלבות למידה בחיי היומיום. במקום להקדיש זמן לימוד נפרד, כל אינטראקציה, החל מהזמנת קפה וכלה בניווט בתחבורה ציבורית, הופכת להזדמנות למידה. מן הצד השני, אתם מפנים לתוכנית מספר שבועות שבהם אינכם עובדים ואינכם פנויים למטלות משפחתיות ואחרות, כך שאתם יכולים להתרכז כל-כולכם בלמידה.

לומדי שפה בוגרים רבים מפחדים מאד לעשות טעויות וחשים חוסר בטחון רב בקשר ליכולתם ללמוד שפה זרה בגילם. זוהי תפיסה מוטעית נפוצה. האמת היא שמבוגרים מביאים עמם לעתים קרובות עומק של ניסיון, מוטיבציה ומסירות שיכולים להאיץ את תהליך הלמידה. טעויות אינן בעיות, אלא הזדמנויות למידה שלא יסולאו בפז. אמנם מוחות צעירים הם לעתים קרובות כמו ספוגים, שסופגים מידע חדש ללא מאמץ. מבוגרים, לעומת זאת, עשויים לגלות שלוקח זמן רב יותר לשנן אוצר מילים או לתפוס כללי דקדוק חדשים. גמישות קוגנטיבית אכן יכולה להשתנות עם הגיל, אך למבוגרים מגוון חוזקות קוגנטיביות אחרות, כגון מיומנויות פתרון בעיות, חשיבה אנליטית והקשר בעולם האמיתי, שניתן למנף כדי לשפר את תהליך הלמידה.

יתרונות לימודי אנגלית למבוגרים בחו"ל

דמיינו שאתם מתעוררים לקול הרך של שיחות באנגלית, למצב שבו כל פינת רחוב, שיחה בבית קפה ואפילו הפעולה הפשוטה של קניית מצרכים בסופר הופכת לכיתת לימוד. זהו העולם של לימודי שפה בחו"ל, שלהם יתרונות רבים. הנה כמה מהעיקריים שבהם:

הטמעה: המסלול המהיר למיומנות גבוהה בשפה

יש ללמוד שפה, ויש לחיות אותה. הטמעה (immersion) היא אחד היתרונות הגדולים של לימודי שפה זרה בחו"ל. כל רגע, החל מהאזנה לרדיו המקומי וכלה בהתלוצצות מזדמנת עם חברים לכיתה, מחזק את כישורי האנגלית שלכם. זוהי סביבה שבה הלמידה היא אורגנית, מתמשכת ומשולבת עמוק בחיי היומיום. למי שמודאג מהאינטנסיביות, זכרו שהטמעה היא הדרך הטבעית ביותר ללמוד. בדיוק כפי שלמדנו את השפה הראשונה שלנו כתינוקות, הטמעה מאפשרת הבנה אינטואיטיבית והסתגלות לשפה.

חוויה תרבותית מעבר לספר הלימוד

אנגלית היא לא רק אוסף של מילים וכללי דקדוק, אלא מארג של תרבויות, היסטוריות וסיפורים. לימודים בחו"ל מציעים חוויה ממקור ראשון של ניואנסים אלה, הכוללים הבנת ההקשר מאחורי ניבים, ההיסטוריה מאחורי ביטויים, ואת התרבות מאחורי השיחות. היכרות עם תרבות חדשה היא עניין מאיר עיניים, מרחיבה אופקים, מטפחת אמפתיה לזולת ומעשירה את מסע הלמידה מעבר להישגים לשוניים גרידא.

נטוורקינג: בניית קשרים גלובליים

בתי ספר לשפות בחו"ל מושכים לעתים קרובות אוכלוסיות מגוונות של תלמידים מרחבי העולם. זוהי הזדמנות פז ליצור קשרים, חברויות מתמשכות ואפילו לחקור אפשרויות לשיתופי פעולה מקצועיים. כל כיתה הופכת לכור היתוך של תרבויות, רעיונות וחוויות, וזה מעניין ומרגש כאחד. כולם מאוחדים למטרה משותפת: לימוד אנגלית, וברוב המקרים נוצרת אחווה ותמיכה הדדית.

מוטיבציה: סביבה ייעודית מגבירה את המחויבות

שהייה בסביבה שבה כולם ממוקדים בלמידה יכולה להגביר באופן משמעותי את המוטיבציה שלכם להשקיע ולתרגל. השגרה המובנית, השיעורים הייעודיים והאנרגיה של בית הספר לשפה יכולים להצית תשוקה ומחויבות. וגם בימים שבהם המוטיבציה דועכת, הקהילה התומכת והסביבה הסוחפת מבטיחות שהלמידה תימשך, לעתים קרובות בדרכים מהנות ובלתי צפויות.

תכנית לימודים מותאמת שתוכננה מתוך מחשבה על מבוגרים

בתי ספר איכותיים לשפות בחו"ל מכירים באתגרים ובחוזקות הייחודיים של לומדים בוגרים. תוכניות הלימודים שלהם מותאמות לצרכים הספציפיים של לומדים אלה, ומבטיחות שהלמידה תהיה רלוונטית, מרתקת ויעילה. עבור אלה המודאגים מקצב הלמידה, כדאי לדעת שקורסים אלה מציעים לעתים קרובות גמישות, תשומת לב אישית וקצב שמכבד את אופי מסע הלמידה של כל אדם.

שיטות למידת אנגלית היעילות עבור לומדים בוגרים

המוח הבוגר, עם עושר החוויות והדפוסים הקוגניטיביים המבוססים שלו, דורש גישה מתאימה ללימוד שפה. שיטות כיתה מסורתיות שיעילות אולי עבור לומדים צעירים, לא תמיד מתאימות ללומדים בוגרים. למרבה המזל, בתי ספר מודרניים לשפות בחו"ל מכירים בכך, ומשתמשים במגוון טכניקות חדשניות המותאמות למוח הבוגר. הנה כמה מהן:

למידה מבוססת משימות: רלוונטיות בעולם האמיתי

במקום שינון שוטף, למידה מבוססת משימות מתמקדת במשימות בעולם האמיתי. בין אם מדובר בתכנון טיול, ניהול פגישה עסקית מדומה או דיון באירועים אקטואליים, שיטה זו מבטיחה שהלמידה תהיה רלוונטית וישימה ישירות בחייכם בהמשך. למי מכם שחושש מהמחשבה על תרגילי דקדוק מונוטוניים אותם הכיר בילדותו בבית הספר, נוכל לומר שזה כבר לא רלוונטי. למידה מבוססת משימות מציעה גישה מרעננת ומעשית. למידה על ידי עשייה מבטיחה שהאנגלית הופכת לכלי שימושי ולא סתם ידע ששוכב איפשהו בראש.

למידה אינטראקטיבית: שיחות מרתקות

מפגשים אינטראקטיביים, בדרך של דיונים קבוצתיים, משחקי תפקידים ופתרון בעיות יחדיו, מעודדים השתתפות פעילה, מחדדים את כישורי הדיבור וההקשבה, מגבירים את הביטחון ומטפחים הבנה עמוקה יותר של הניואנסים של השפה. מפגשים אלה נועדו להיות מכילים ותומכים. טעויות נתפסות כהזדמנויות למידה, ועמיתים הופכים לעתים קרובות למקור של עידוד ומשוב.

למידה מכוונת עצמית: שליטה על המסע

מבוגרים משגשגים לעתים קרובות כאשר ניתנת להם אוטונומיה. היכולת לכוון את הלמידה שלהם מעצימה את התלמידים ומאפשרת להם להגדיר מטרות משלהם, לבחור משאבים ולקבוע את קצב הלמידה שלהם. עם זאת, זכרו שלמרות שהמושכות בידיים שלכם, הדרכה תמיד זמינה. מדריכים ועמיתים יכולים להציע תובנות חשובות ולהבטיח שאתם בדרך הנכונה.

אינטגרציה תרבותית: גישה הוליסטית

שילוב שיעורי תרבות, טיולי שטח, מרצים אורחים מקומיים, חקר ספרות מקומית, וכד', מבטיח חוויית למידה הוליסטית. שיטה זו מציעה חיבור עמוק ומעשיר יותר לשפה. מדובר בהבנת ה'למה' שמאחורי ה'מה', מה שהופך את מסע הלמידה לבלתי נשכח ומשמעותי יותר.

שילוב טכנולוגיה: כלים מודרניים ללומדים מודרניים

מאפליקציות ופלטפורמות מקוונות ועד למשאבים אונליין, הטכנולוגיה משולבת בצורה חלקה בתהליך הלמידה, ומציעה גמישות, מגוון, והתאמה לחיים המודרניים. עבור אלה מכם שאולי נרתעים מטכנולוגיה, כדאי לדעת שכל הכלים הללו תוכננו להיות ידידותיים למשתמש, ותוכלו לקבל הדרכה צמודה לכל מה שיידרש. כלים אלה גם מציעים את היתרון של למידה בכל זמן ובכל מקום, וכך משלימים את חוויית הכיתה.

בחירת המדינה המתאימה לכם ביותר ללמוד בה

אנגלית מדוברת בפינות יפהפיות רבות בעולם. אם אתם שוקלים ללמוד אנגלית בחו"ל, בחירת היעד היא יותר מסתם החלטה לוגיסטית, אלא יישור קו עם האינטרסים, המטרות וההעדפות שלכם. גורמים שכדאי לקחת בחשבון בהחלטה כוללים:

תחומי עניין תרבותיים: האם אתם מתעניינים בהסטוריה של טירות וספרות, או שאתם מעדיפים נופים עירוניים מודרניים ואמנות עכשווית?

קרבה לישראל: האם אתם רוצים להישאר כמה שיותר קרוב לבית, או שאתם פתוחים לצאת רחוק יותר?

יוקר מחיה ושכר לימוד: מהו התקציב שתוכלו להשקיע בקורס? לבתי ספר שונים בעולם יכולים להיות תמחורים שונים.

העדפות אקלים וסגנון חיים: האם אתם חולמים על חורפים מושלגים, חופים טרופיים או אקלים ממוזג?

יעדים פופולריים לישראלים הלומדים קורסים בבתי ספר לשפות בחו"ל כוללים את בריטניה, כמובן, המציעה עושר היסטורי ותרבותי ומאפשרת לצלול עמוק לתוך עולמו של שייקספיר, לחקור את ההיילנדס הסקוטיים, או להיטמע ברחובות ההומים של לונדון. בריטניה מציעה שילוב של היסטוריה, תרבות ומודרניות. אוכלוסיית הסטודנטים המגוונת המגיעה לבריטניה מבטיחה סביבה מסבירת פנים ללומדים ישראליים. בנוסף, הקרבה היחסית שלה לישראל הופכת את הנסיעה לפשוטה יחסית. יעד פופולרי נוסף הוא ארה"ב, בה אזורים מגוונים מציעים חוויות שונות ומרתקות – מהקסם הקוסמופוליטי של העיר ניו יורק ועד למרכזי הטכנולוגיה של עמק הסיליקון. בקנדה תוכלו ליהנות מסביבה מסבירת פנים ויופי נופי טבע פראיים. ואם תרצו להרחיק עוד יותר, אוסטרליה וניו זילנד מציעות אקלים חם וחוויות תרבותיות ייחודיות. הכירו את עולם הסלנג האוסטרלי, חקרו את שונית המחסום הגדולה, או בקרו בערים התוססות סידני, וולינגטון ומלבורן.

בחירת היעד הנכון היא עניין אישי. כל מדינה מציעה את הקסם הייחודי שלה וסביבת למידה שונה, אך בכל בתי הספר האיכותיים לשפות קיימת מחויבות ללימוד איכותי ולחוויה תרבותית עשירה.

לסיכום, לימוד אנגלית בחו"ל הוא זוהי חוויה הוליסטית שמבטיחה צמיחה, גילוי ושדרוג עצמיים. התגמולים הם מיידיים וארוכי טווח. זוהי השקעה בעצמכם, המציעה דיבידנדים בצורה של מיומנויות משופרות, פרספקטיבות גלובליות, חוויות וזכרונות בלתי נשכחים.

תרצו ללמוד עוד על אפשרויות לימודי אנגלית למבוגרים, בחו"ל או אונליין? השאירו פרטים וצוות יועצי הלימודים שלנו ישמחו לחזור אליכם בהקדם ולספק את כל המידע הדרוש לכם להחלטה.

 

השאירו פרטים והיועצים המומחים של קמפוס יחזרו אליכם בהקדם

  
  צרו קשר ותתחילו לתכנן את החלום
  צרו קשר ותתחילו לתכנן את החלום
  מעדיפים בטלפון?
  חייגו לתיאום פגישה.
  03-5354449
  או כתבו לנו (הודעות טקסט בלבד):
  צרו קשר
  משרדי קמפוס פתוחים בין השעות 09:00 ל 18:00
  נווטו אלינו בוויז
  דרכי הגעה נוספות
  לקבלת מידע חינם מיועץ קמפוס לימודים מלאו את הטופס.
  שדות המסומנים בכוכבים הינם שדות חובה.