-->
עמוד הבית > מאמרים וכתבות > לימודים בגרמניה – תנאי קבלה ויתרונות

לימודים בגרמניה – תנאי קבלה ויתרונות

לימודים בגרמניה תנאי קבלה

במהלך השנים האחרונות ניכרת עלייה משמעותית במספר הסטודנטים הישראלים היוצאים ללמוד רפואה, רפואת שיניים, וטרינריה, אדריכלות, ומקצועות רבים נוספים במדינות כמו גרמניה ואיטליה. הסיבות למגמה זו שונות ומגוונות, ונובעות בין השאר מהחלטת משרד הבריאות שלא לאשר לימודי רפואה במרבית מדינות מזרח אירופה, וגם מן העובדה שחלק לא קטן מהאוניברסיטאות בגרמניה ובאיטליה מדורגות בטופ 200 האוניברסיטאות הטובות בעולם. לעומתן, מרבית האוניברסיטאות ממזרח אירופה ממוקמות בדירוגים נמוכים בהרבה.

לכל זאת מתווסף היתרון הטמון בכך שניתן ללמוד בגרמניה בחינם ובאיטליה בשכר לימוד אפסי, זול יותר בהרבה משכר הלימוד בישראל. תורמים כמובן גורמים נוספים כגון עלויות המחייה הזולות יחסית במדינות אלו, המגוון העשיר של מסלולי הלימוד המוצעים באותן מדינות, תנאי הקבלה הנוחים יחסית בחלק ממוסדות הלימוד, איכות ורמת החיים וחוויית הלמידה והמחייה במדינה מערב אירופית.

אחד היעדים ההופך לאחרונה לפופולרי יותר ויותר בקרב ישראלים היוצאים ללימודים בחו"ל הוא גרמניה, מדינה המציעה מבחר עשיר של תחומי לימוד בגרמנית ובאנגלית, ללא עלות.

מהם התנאים הבסיסיים בהם יש לעמוד על מנת להתקבל ולצאת ללימודים בגרמניה ומהן הדרכים המומלצות להתמודד עם האתגרים שמציב תהליך הקבלה למוסדות הגרמניים?

מגוון רחב של מוסדות אקדמיים בשכר לימוד 0 יורו לשנה

יציאה ללימודים אקדמיים בגרמניה אטרקטיבית ביותר עבור סטודנטים ישראלים. בחלק ניכר ממוסדות הלימוד האקדמיים במדינה הלימודים הם בחינם, בין אם אתם מחזיקים בדרכון גרמני או אירופאי ובין אם לאו. האלטרנטיבות העיקריות כוללות שכר לימוד בגובה עשרות אלפי שקלים לשנה במזרח אירופה ועד 200 אלף ₪ לשנה בארה"ב, בריטניה ודומיהן.

עלויות המחיה השוטפת בגרמניה גם הן נמוכות יחסית לעלויות המחיה בישראל, ולכן החבילה הכוללת של לימודים ומחייה בגרמניה משתלמת ביותר.

בגרמניה פועלות כיום מעל ל-400 אוניברסיטאות ציבוריות ופרטיות המציעות מסלולי לימודים בכל תחום שרק ניתן להעלות על הדעת, וברמה אקדמית מהגבוהות בעולם.

ידיעת השפה הגרמנית כדרישת חובה בסיסית

קיימים כמובן מספר תנאי קבלה בסיסיים ללימודים בגרמניה המשתנים על פי מוסד הלימוד, מסלול הלימודים המבוקש, וכד'. אחד התנאים המשותף לכלל מוסדות הלימוד האקדמיים בגרמניה הוא ידיעת השפה הגרמנית על בוריה. במרבית המסלולים האקדמיים במדינה לא ניתן להתחיל לימודים בטרם עוברים בהצלחה מבחן בשפה הגרמנית.

קיימים מספר מוסדות המעבירים מבחני שפה המקובלים על מוסדות הלימוד בגרמניה, מבחנים דוגמת TestDaF, TELC, DSH ואחרים.

מבחנים הללו קובעים את רמת הידע שלכם בשפה הגרמנית על פי חמש רמות:

רמה A1 – הרמה הנמוכה והבסיסית ביותר המאפשרת הבנה והיכרות בסיסית עם מושגים יומיומיים.

רמה  A2 – ידיעת גרמנית בסיסית.

רמה  B1 – רמת "קדם ביניים" הכוללת, בין השאר, ידיעה של כ-2,400 מילים בגרמנית.

רמה  B2 – רמה בינונית, רמת הגרמנית השוטפת הדרושה על מנת להתנהל ולתקשר בגרמנית ללא בעיה מיוחדת.

רמה C1 – רמה מתקדמת המאפשרת ביצוע מטלות מורכבות הקשורות לעבודה או ללימודים. המחזיקים ברמה זו למעשה דוברים גרמנית שוטפת ברמה טובה.

רמה C2 – הרמה הגבוהה ביותר של לימוד גרמנית (שאינה נדרשת מסטודנטים שלומדים בגרמניה).

מוסדות הלימודים האקדמיים בגרמניה דורשים על פי רוב תוצאות מבחן בשפה הגרמנית ברמות הנעות בין B2 ל-C1. הרמה הספציפית הנדרשת משתנה ממוסד למוסד ועל פי תחום הלימודים אליו מעוניינים להירשם.

כיצד מתמודדים עם האתגר? 

מדובר כמובן באתגר לא קטן עבור ישראלים אשר אינם דוברים אפילו מילה אחת של גרמנית. אך אינספור סטודנטים מישראל וממגוון מדינות נוספות בעולם מצליחים להתמודד באופן ממוקד ואפקטיבי עם דרישה זו באמצעות לימודי שפה מקדימים.

קמפוס לימודים היא חברה וותיקה הפועלת מזה 37 שנים ומעניקה שירות בחינם לסטודנטים, וספציפית למתעניינים בלימודים בגרמניה הנדרשים לצלוח את מבחן השפה. קמפוס לימודים היא הגוף מרכזי הפועל בתחום בישראל.

לימודי גרמנית בגרמניה – הכנה לתואר

בגרמניה פועלים בתי ספר רבים ללימוד גרמנית המכינים סטודנטים זרים באופן ממוקד לקראת הבחינה. ניתן למצוא אותם כמעט בכל עיר בגרמניה, והם נחלקים לשלוש קטגוריות עיקריות:

בתי ספר פרטיים הממומנים על ידי הממשלה – שכר הלימוד בבתי ספר אלו נע בין 50 ל – 95 יורו לשבוע. בתי ספר אלו ממומנים על ידי ממשלת גרמניה, בין היתר על מנת לסייע לפליטים הרבים אשר זרמו למדינה בשנים האחרונות ממדינות מוכות אסון דוגמת סוריה, מדינות צפון אפריקה ומדינות עימות נוספות. מדובר באוכלוסיות נרחבות בעלות מאפיינים וצרכים הנבדלים מאלו של הסטודנטים שנדרשים לעבור מבחן שפה, ולכן מוסדות אלו עשויים שלא להתאים למי שמעוניין ללמוד לתואר אקדמי בגרמניה.

בתי ספר פרטיים וזולים – בגרמניה פועלים לא מעט בתי ספר פרטיים וזולים יחסית ללימוד גרמנית, ומחירו של בית הספר אינו מעיד בהכרח על טיבו. לדוגמא, בית הספר "אלפא אקטיב" (alpha aktiv) בהיידלברג, המכונה "הסינדרלה של בתי הספר לגרמנית", נחשב לאחד מבתי הספר הטובים והמפורסמים ביותר ללימוד גרמנית בגרמניה. זהו גם אחד מבתי הספר הפרטיים הזולים ביותר בגרמניה, עם שכר לימוד בגובה 95 יורו לשבוע בלבד. תוכלו לצפות כאן בסרטון וידאו אודות בית הספר.

בתי ספר פרטיים יקרים – בבתי ספר אלו שכר הלימוד עשוי לנוע סביב 110 – 150 יורו לשבוע, בהתאם למיקומו של בית הספר.

חשוב לבחור בית ספר ללימוד שפה אשר מוכר לצורך מבחני הקבלה של מוסדות הלימוד האקדמאיים. אם אינו מוכר – אל תירשמו לבית ספר זה!

מתי כדאי להתחיל?

על מנת ללמוד את השפה הגרמנית מאפס ועד לרמה הנדרשת לקבלה ללימודים אקדמיים יש לקחת בחשבון פרק זמן של כשנה לפחות. תהליך ההרשמה למוסדות הלימוד כולל שלבים שונים, וההרשמה נעשית באמצעות מערכת ממשלתית ממוחשבת –uni-assist. קיימים שני מועדים אפשריים עיקריים לתחילת הלימודים האקדמיים – סמסטר חורף (אוקטובר), וסמסטר אביב (אפריל). תהליך ההרשמה לסמסטר חורף נערך בדרך כלל מחודש מרץ ועד חודש יולי, ובזמן זה על הנרשמים להגיש אישור למעבר מבחן השפה. לכן, כאשר מתכננים את שלב לימוד השפה יש לקחת בחשבון סדר גודל של כשנה לפני תקופת ההרשמה, ולהתחיל את התהליך בסך הכל כשנה וחצי לפני תחילת הלימודים עצמם.

תנאי קבלה נוספים

בעוד מעבר המבחן בשפה הגרמנית מהווה את דרישת הקבלה הידועה והמאתגרת ביותר עבור מרבית הישראלים, קיימות דרישות קבלה נוספות הנוגעות להשכלה קודמת, ודרישה ספציפית לתעודת בגרות. מוסדות הלימוד האקדמיים בגרמניה דורשים מן המועמדים ללימודי מקצועות מדעיים וכמובן רפואה להציג תעודת בגרות מלאה הכוללת לפחות שלוש יחידות לימוד במתמטיקה, מקצוע מדעי נוסף ב-3 עד 5 יחידות, ולפחות 4 יחידות לימוד באנגלית. לרוב קיימת התייחסות גם לממוצע הציונים. בעוד שבדרך כלל אין התייחסות מיוחדת לשקלול היחידות שנלמדו לבגרות (מגמות הלימוד בהן התמחה התלמיד), לפחות בחלק מן המקצועות כן קיימת דרישה ל-4 או 5 יחידות לימוד, בעיקר במקצועות רלוונטיים לתחום האקדמי (דוגמת מתמטיקה עבור קבלה ללימודי מדעים ולימודים במקצועות ריאליים באופן כללי).

 

לסיכום, לעולם הלימודים האקדמיים בגרמניה יש הרבה מה להציע לסטודנטיות וסטודנטים ישראלים, ורבים מהם אכן יוצאים ללימודים במדינה האירופית מדי שנה. למרות הדרישות המאתגרות, היערכות מוקדמת הכוללת תכנון לוח זמנים מרווח במידה מספקת יכולה להפוך את החלום למציאות גם עבורכם.

 

 

 

השאירו פרטים והיועצים המומחים של קמפוס יחזרו אליכם בהקדם

  
  צרו קשר ותתחילו לתכנן את החלום
  צרו קשר ותתחילו לתכנן את החלום
  מעדיפים בטלפון?
  חייגו לתיאום פגישה.
  03-5354449
  או כתבו לנו (הודעות טקסט בלבד):
  צרו קשר
  משרדי קמפוס פתוחים בין השעות 09:00 ל 18:00
  נווטו אלינו בוויז
  דרכי הגעה נוספות
  לקבלת מידע חינם מיועץ קמפוס לימודים מלאו את הטופס.
  שדות המסומנים בכוכבים הינם שדות חובה.